Abbys Best storable foods, dehydrated foods, dry goods, dry foods, canned foods, canned goods, military, emergency
Abbys Best storable foods, dehydrated foods, dry goods, dry foods, canned foods, canned goods, military, emergency

Online Dehydrated Purchasing Catalog

Please feel free to browse the isles of our "online grocery store" by clicking on the links to the left or scrolling down to view our list of products. You may also Print a Copy of our product list by clicking here.

How to Order

  • By Mail: Please provide your name, phone number, e-mail address and shipping information. Print the product list, fill in the quantities you desire and mail to:   Alfa Supply, 5912 Campbell Street, Hanahan, SC  29410
  • By Phone: View or print out our shopping list and call us at (843) 747-5111.

Shipping is not included in the order price. A customer service representative will contact you with a shipping total and final order price to confirm your order. Feel free to call (843) 747-5111 at any time to receive a shipping quote prior to ordering.

Thanks for shopping with Abby's Best, and please contact us with questions or concerns!

Grains, Pastas, and Cereals

Description Case Size Case Price Piece Price
Rolled Oats - 3 lb. cans 6/#10 cans $42.72 $7.20
Rice - 5 lb. cans 6/#10 cans $70.20 $11.10
Cornmeal, Yellow 5 lb. cans 6/#10 cans $57.96 $9.66
All Purpose White Flour - 3 lb cans 6/#10 cans $57.48 $9.54
Bread Flour, White - 5 lb cans 6/#10 cans $70.56 $11.76
Whole Wheat Flour - 4 lb. cans 6/#10 cans $66.02 $11.00
Grits, Instant - 5 lb. cans 6/#10 cans $44.64 $7.44
Elbow Macaroni - 5 lb. cans 6/#10 cans $70.56 $11.76
Egg Noodles - 15 oz. cans 6/#10 cans $66.60 $11.10
Chow Mein Noodles 15 0z. cans 6/#10 cans $77.04 $12.24
Sugar - 5 lb cans 6/#10 cans $52.20 $8.70

Soup and Gravy Bases

Description Case Size Case Price Piece Price
Chicken Noodle - 16 oz. cans 24/#2.5 cans $98.16 $4.08
Beef Noodle - 16 oz. cans 24/#2.5 cans $106.56 $4.44
Vegetable Tomato - 16 oz. cans 24/#2.5 cans $113.76 $4.74
Onion Soup - 16 oz. cans 24/#2.5 cans $117.50 $4.90
Soup & Gravy Base, Chicken - 24 oz. cans 12/#2.5 cans $66.96 $5.58
Soup & Gravy Base, Beef - 24 oz. cans 12/#2.5 cans $66.96 $5.58

Dairy

Description Case Size Case Price Piece Price
Non-Fat Dry Milk - 3 lb. per can 6/#10 cans $103.32 $17.40
Chocolate Yogurt Mix - 4 lb per can 6/#10 cans $106.44 $17.75
Vanilla Yogurt Mix - 4 lb per can 6/#10 cans $106.44 $17.75

Vegetables and Fruits

Description Case Size Case Price Piece Price
Onions, dehydrated - 1 lb. cans 6/#10 cans $90.60 $15.30
Potato, Diced, dehydrated - 1 lb. cans 6/#10 cans $75.60 $12.60
Navy Beans - 5 lb. cans 6/#10 cans $64.80 $10.80
Pinto Beans - 5 lb. cans 6/#10 cans $64.80 $10.80
Small Red Beans - 5 lb. cans 6/#10 cans $64.80 $10.80
Raisins - 3 lb. cans 6/#10 cans $75.42 $12.90

Bakery Goods

Description Case Size Case Price Piece Price
Yellow Cake Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $61.44 $10.44
White Cake Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $61.20 $10.20
Swiss Chocolate Cake Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $68.40 $11.40
Banana Cake Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $81.29 $13.55
Devil's Food Cake Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $73.30 $12.22
Gingerbread Cake Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $68.40 $11.40
Chocolate Brownie Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $73.30 $12.22
Sugar Cookie Mix - 4 lb. 8 oz. per can 6/#10 cans $67.32 $11.28
Oatmeal Cookie Mix - 4 lb. 8oz. per can 6/#10 cans $61.20 $10.20
Chocolate Cookie Mix - 3 lb. per can 6/#10 cans $59.40 $9.90
Buttermilk Pancake Mix - 4 lb. per can 6/#10 cans $51.64 $8.64
Buttermilk Biscuit Mix - 4 lb. 8 oz. per can 6/#10 cans $49.32 $8.22
Corn Muffin/Bread Mix - 5 lb. per can 6/#10 cans $59.40 $9.90
Hot Roll Mix w/ yeast - 4 lb. per can 6/#10 cans $73.30 $12.22
Sweet Dough Mix w/ yeast - 4 lb. per can 6/#10 cans $72.36 $12.10
Whipped Topping Mix - 16 oz. 24/#2.5 cans $ 131.90 $5.50
Chocolate Frosting Mix - 3 lb. 12oz per can 6/#10 cans $77.04 $12.84
Vanilla Frosting Mix - 3 lb. 12oz per can 6/#10 cans $77.04 $12.84
Chocolate Pudding Mix - 4 lb. per can 6/#10 cans $76.39 $12.73
Vanilla Pudding Mix - 4 lb. per can 6/#10 cans $76.39 $12.73

Gelatins

Description Case Size Case Price Piece Price
Strawberry Gelatin 12/#25 can (24 oz.) $55.55 $4.62
Cherry Gelatin 12/#25 can (24 oz.) $55.55 $4.62
Raspberry Gelatin 12/#25 can (24 oz.) $55.55 $4.62
Lemon Gelatin 12/#25 can (24 oz.) $55.55 $4.62
Lime Gelatin 12/#25 can (24 oz.) $55.55 $4.62
Orange Gelatin 12/#25 can (24 oz.) $55.55 $4.62

 

Back to Top